Svetovni dan duševnega zdravja je posvečen ozaveščanju ljudi o pomenu ohranjanja in krepitvi duševnega zdravja po vsem svetu. Simbolizira ga zelena pentlja. Letos je posebej namenjen povečani skrbi duševnega zdravja na delovnem mestu, saj sodi bolniška odsotnost zaradi slabega duševnega zdravja, izgorelosti in neustreznih pogojev dela med vse pogostejše razloge za dolgotrajno bolniško odsotnost.
Med najpomembnejša psihosocialna tveganja na delovnem mestu uvrščamo prekomerno obremenitev pri delu, prenizko stopnjo avtonomije, slabe odnose, slabo obveščanje o organizacijskih spremembah in nejasno vlogo pri delu. Razvoj tehnologij, digitalizacija in podnebne spremembe prinašajo nova tveganja za poslabšanje zdravja tako za delovno aktivno prebivalstvo kot mladostnike.
Tudi za vas, dragi dijaki, je odraščanje polno ovir in sprememb, s katerimi se mladostniki vsakodnevno soočate. Normalno je, da mladi v obdobju odraščanja izkusite stres in stisko ter se z njima spoprimete, težava pa nastane, če stres presega vaše meje.
Ker se zavedamo, kako zelo je pomembno duševno zdravje, so se dijaki 3. a UP EkoStep kot del podpore zdravemu načinu življenja priključili projektu Zdrava šola. Pripravili so napisne tablice, na koga se lahko obrnete, ko se znajdete v duševni stiski, in kako biti podporni do svojega zdravja. V učnem podjetju skrbimo za dobre medosebne in sodelovalne odnose, za boljše počutje pa redno izvajamo minuto za zdravje, kar lahko za hitro sprostitev naredite tudi sami. Psiholog Domen Kralj z Inštituta za javno zdravje, s katerim naša šola že nekaj let sodeluje, je izpostavil skrb nad dejstvom, da se delež duševnih stisk med mladimi v zadnjih treh letih enormno povečuje, in kako je pomembno, da se znamo ob tem podpreti in se obrniti na ustrezno pomoč.
Tudi učitelji igramo pri skrbi za duševno zdravje mladih pomembno vlogo. Pomembno je, da učitelji stiske mladih prepoznamo, se z dijaki pogovorimo in jih usmerimo na ustrezno strokovno pomoč.
Dragi dijaki, za vas smo pripravili canvo z nasveti kam po pomoč, ko se znajdete v stiski.
Naj vam bodo osebni zdravnik, šolska svetovalna služba, razredniki, učitelji, Tom telefon, SOS-telefon, zaupni telefon Mladi zmaji in spletna svetovalnica To sem jaz v pomoč, ko so vaše stiske prevelike.
Zavedajte se, da v težkih situacijah niste sami, zato o svojih težavah spregovorite na glas.
Zapisala: Andreja Tanšek, projekt Zdrava šola