V današnjem hitrem življenjskem ritmu se vedno več mladih sooča s težavami duševnega zdravja. Duševno zdravje mladih je tema, o kateri se upravičeno veliko pogovarjamo. Mladostništvo prinaša številne izzive – od šolskih pritiskov do osebnih stisk, ki lahko vplivajo na počutje in kakovost življenja. Kljub stiskam mnogi mladi o svojih težavah težko govorijo, še teže pa poiščejo pomoč.

Prepričani sva, da je pomembno, da mladi dobimo prave informacije, da se naučimo prepoznati stiske pri sebi in drugih, ter da vemo, kdo nam lahko pomaga. Prav zato sva Lucija Kronovšek in Taja Ferlež, obe 4. b, kot del četrte enote poklicne mature v torek, 25. 2. 2025, pod vodstvom mentorice profesorice Andreje Tanšek organizirali predavanje o duševnem zdravju mladih na NIJZ. Vodila sta ga izkušena psihologa Domen Kralj in Patrik Senica.

Na predavanje sva zaradi medrazrednega sodelovanja povabili tudi dijake 4. b in 2. a PTI ter posamezne dijake 2. a in  2. f.

Predavanje je potekalo v sproščenem in zabavnem vzdušju. Temeljilo je na reševanju kviza o duševnem zdravju mladostnikov, ki smo ga reševali po skupinah. Tako smo razvijali ekipni duh in se učili sodelovanja z ostalimi dijaki, s katerimi nismo sošolci. Povezovanje se nama zdi v današnjem času  individualizacije zelo pomembno. Domen Kralj in Patrik Senica sta izpostavila, zakaj je duševno zdravje pomembno in zakaj bi morali o njem več govoriti. Omenila sta najpogostejše duševne bolezni in stiske, s katerimi se spopadajo mladostniki. Poudarila sta, da nas mora skrbeti, ker  Slovenija spada v sam evropski vrh po samomorilnosti. Predstavila sta tudi spletno svetovalnico To sem jaz, v kateri se vsakodnevno znajde ogromno mladostnikov v stiski. Tam je namreč na voljo veliko strokovnjakov, ki so specializirani za različna področja in so pripravljeni odgovoriti tudi na najtežja vprašanja ter skušajo pomagati premagati stiske, s katerimi se spopadajo mladostniki.

Ker v šoli dolge ure presedimo v klopeh, smo v delavnico za hitro sprostitev uvedli tudi minutko za zdravje, za katero naju je že pred dvema letoma navdušila mentorica Andreja Tanšek, pri kateri jo za hitro sprostitev tudi redno izvajamo. Minutka za zdravje se je zdela odlična popestritev tudi psihologu Domnu Kralju, saj  pomaga sprostiti telo in um. Izvajala sem jo Taja Ferlež, ki že leta zelo uspešno treniram odbojko na mivki.

Lucija Kronovšek sem tako kot lansko leto bila del zmagovalne ekipe v kvizu. Zelo sem se razveselila  sladke nagrade.

Naučili sva se, kako pomembno je pravočasno načrtovanje in usklajevanje. Dobra komunikacija in sodelovanje sta ključna tako med nama ter mentorico in predavateljema, ne nazadnje pa tudi med sošolci in ostalimi dijaki. Doslej se udeleženci namreč nismo poznali, a smo se izjemno dobro povezali v skupinskem delu in reševanju kviza, zato je sijajno, da so delavnico sestavljajo tudi dijaki, ki niso sošolci.

Ob koncu sva zbrali tudi mnenje sošolcev in drugih dijakov o dogodku.

Lucija Kronovšek in Taja Ferlež, obe 4. b

(Skupno 557 obiskov, današnjih obiskov 1)