Dijaki Ekonomske šole Celje smo 21. marca 2025 imeli ekskluzijo v Ljubljano, ki sva jo organizirali Laticija Koprivšek in Teuta Kraniqi, v okviru 4. izpitne enote za maturo. Najini mentorici, prof. Andreji Tanšek, se zdi povezovanje šolskega sistema z zunanjimi izobraževalnimi institucijami, kot so banke, muzeji in podjetja, še posebej pomembno za širitev znanj mladih.
Ekskurzija je imela poseben poudarek na finančni pismenosti mladih ob Evropskem tednu denarja. Gre za vsakoletno pobudo, ki je usklajena z OECD-jevim globalnim tednom denarja. Teden je v celoti posvečen finančnemu izobraževanju in ozaveščanju mladih o denarju ter varnih osebnih financah. Združenje bank Slovenije se že nekaj let zapovrstjo priključuje iniciativi Evropskega tedna denarja, ki tradicionalno poteka vsako leto v mesecu marcu, letos od 17. do 21. marca. Letošnje sporočilo je bilo osveščanje o spletnih prevarah. V sklopu letošnje pobude so nacionalna bančna združenja in Evropska bančna federacija po vsej Evropi izvedla vrsto izobraževalnih dogodkov, med katerimi je bil možen brezplačen obisk in izobraževanje v bančnem muzeju – NLB Muza v Ljubljani, kjer smo se mladi izobraževali na temo finančne pismenosti. Teme so vključevale odnos do denarja mladih, pomen osebnih financ ter prepoznavanje finančnih prevar in goljufij, ki jih je v zadnjem času vse več. Z zanimanjem smo si ogledali stare dokumente, trezorje in interaktivne razstave. Na pravih bankovcih smo tudi prepoznavali pravi denar od ponarejenega.
Eden izmed ciljev ekskurzije je bil, da se na ta dan ne bomo o denarju samo izobraževali, temveč skozi različne aktivnosti tudi v realnosti varčevali.
Kako smo to dosegli? Ekskurzijo smo začeli z odhodom z vlakom, kar je bolj ekološka izbira in za nas dijake ugodno, saj smo imeli mesečne vozovnice, kar nam je omogočilo brezplačen prevoz. Poleg trajnostnega potovanja smo se odločili za trajnostne plastenke, da zmanjšamo količino plastike in prispevamo k varovanju okolja. Kot že omenjeno, smo v Muzej bančništva imeli prost vstop, saj smo obisk ekskurzije povezali z Evropskim tednom denarja. Namen naše ekskurzije je bil tudi trajnostno naravnan, saj smo pri potovanju zniževali stroške in hkrati skrbeli za čim nižji ogljični odtis.
Čas smo izkoristil še za obisk ljubljanske tržnice, kjer smo primerjali cene s celjskimi, spoznavali delovanje lokalnih pridelovalcev in spoznavali, kako vsestransko jih je koristno podpreti pri nakupih.
Sledil je obisk Plečnikovega trga, kjer nam je Teuta predstavila življenje in delo slavnega arhitekta Jožeta Plečnika. Poudarila je njegov neprecenljiv vpliv na podobo Ljubljane ter nam pokazala nekaj njegovih najbolj znanih stvaritev. Te so danes pomemben del mestne identitete in zgodovine.
Sprehodili smo se tudi do priljubljene kavarne in slaščičarne Zvezda, kjer smo spoznali njeno zgodbo, ki sega v leto 1999. Presenečeni smo bili nad tem, kako se je majhna kavarna razvila v eno najbolj priljubljenih destinacij za sladkosnede v Ljubljani. Kavarna se lahko tudi pohvali z nazivom najboljša slaščičarna best pastry shop, ki ga je prijela leta 2025.
Za konec ekskurzije smo si vzeli zaslužen prosti čas, ki smo ga izkoristili za raziskovanje lepot prestolnice in uživali v živahnem mestnem utripu.
Ekskurzija v Ljubljano nam je dala priložnost, da potujemo odgovorno, pri nakupih podpiramo lokalnost in se hkrati opolnomočimo v dragocenem znanju o financah, podjetništvu, kulturi in zgodovini. Kot letošnjima maturantkama nama bo ekskurzija zaradi prepletanja izobraževalnih vsebin in sproščenega raziskovanja še dolgo ostala v lepem spominu.
Laticija Koprivšek in Teuta Krasniqi, 2. a PTI